VILLA POLONEZ
W tym roku po raz pierwszy razem z Instytutem Polskim w Paryżu oraz dzięki wsparciu Photo Days i Contemporary Lynx mamy przyjemność zaprosić na Villa Polonez – wystawę 11 polskich artystek i artystów kuratorowaną przez Pawła Bąkowskiego.
Miejsce i czas ekspozycji są wyjątkowe z uwagi na rozpoczynające się za kilka dni Paris Photo Fair, wielkie święto fotografii, podczas którego można obcować z artystami z całego świata, brać udział w spotkaniach i wystawach, a także poznać najlepsze wydawnictwa poświęcone temu gatunkowi. W tym gronie przygotowywana przez nas wystawa, będąca wydarzeniem towarzyszącym Paris Photo, ukazywać będzie najnowszą polską fotografię, a udział w niej wezmą:
Jacek Fota, Weronika Gęsicka, Hubert Humka,
kinoMANUAL / Aga Jarząb i Maciek Bączyk, Julia Klewaniec,
Michał Łuczak, Anna Orłowska, Monika Orpik,
Witek Orski, Michał Sita, Ada Zielińska.
Motyw poloneza sugeruje dialog między przeszłością a teraźniejszością, w którym przeszłość jest czymś więcej niż tylko zbiorem wspomnień czy estetycznych wartości. To dziedzictwo, które w świecie pełnym transformacji, wymaga nowej interpretacji i zrozumienia. Czym jest dzisiaj dziedzictwo? Jakie znaczenie ma w kontekście zmieniającego się krajobrazu społecznego, politycznego i architektonicznego? „Villa Polonez” zaprasza widzów do refleksji nad tymi pytaniami, podkreślając, że dziedzictwo to nie tylko nostalgia za tym, co było, ale także aktywny proces interpretacji, który kształtuje nas wszystkich w zmieniającym się świecie.
„Villa Polonez” jest więc nie tylko wystawą, ale głębszą medytacją nad przemijaniem i tym, co pozostaje. Polonez, z jego rytmem przeplatania kroków, odzwierciedla nieustanny taniec historii, w którym przeszłość i teraźniejszość splatają się, tworząc nową, wspólną narrację. Pełno jest w tym tańcu potknięć czy nawet upadków, a w samej willi, przez którą się wije, mrocznych zakamarków. „Villa Polonez” to zaproszenie do podjęcia tańca z historią, w którym każdy krok, choć nie zawsze pewny, odkrywa jakiś aspekt nas samych, przypominając, że w tym tańcu nie chodzi o perfekcję, ale o sam ruch.
Kurator:
Paweł Bąkowski
Organizatorzy:
Instytut Polski w Paryżu
Dyrektorka: Joanna Wajda
Kierownik projektu Sztuki wizualne, koordynacja wystawy: Natalia Barbarska
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Dyrektor: Igor Wójcik
Galeria FOTO-GEN
Kierownik: Paweł Bąkowski
Koordynacja wystawy: Olga Krzywiecka
Partnerzy:
Paris Photo
Photo Days
Patronat medialny:
Contemporary Lynx
Tłumaczenia:
Dorota Malina
Projekt został dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego