NOWY PORZĄDEK. Jeauk Kang, Michał Sita, Anna Pilawska-Sita

Wystawa „Nowy porządek” to kuratorski pomysł na zestawienie w przestrzeni galerii dwóch długofalowych projektów fotograficznych, z pozoru tylko bardzo od siebie odległych, a mianowicie realizacji koreańskiego fotografia Jeauka Kanga, który konsekwentnie odwiedza i fotografuje miejsca / architekturę dotknięte klęskami żywiołowymi i jej rozkład, a z drugiej zaś strony Michała Sitę i Annę Pilawską-Sita, którzy w 2018 roku zrealizowali bardzo odważny projekt „Củ Chi Tunnels Restoration Report”. Analizują w nim proces konserwacji i współczesnych zmian znaczeń zabytku architektury, jakim jest sieć partyzanckich tuneli zbudowanych na trzech poziomach, umożliwiających przetrwanie w czasie, kiedy życie na powierzchni było niemożliwe, gdy amerykańskie bombardowania zmieniły prowincję Cu Chi w zgliszcza pozbawione roślin, zwierząt i ludzi. Tunele, rozbudowane w czasie wojny amerykańskiej do rozmiarów podziemnego miasta, były odpowiedzią na brutalność tego konfliktu, materializującą się w formie utrzymywanych w tajemnicy, ciasnych, ciemnych i pełnych robactwa korytarzy.

 

 

Jeauk Kang (1977) – artysta, niezależny kurator i eseista, a także założyciel i dyrektor Suwon International Photo Festival, platformy międzynarodowej wymiany fotografii azjatyckiej. Jest absolwentem College of Fine Arts na Uniwersytecie Narodowym w Seulu, autorem 11 książek o sztuce, miał 20 wystaw osobistych i brał udział w około 200 wystawach zbiorowych w znanych przestrzeniach wystawienniczych na całym świecie. Jego głównym zainteresowaniem jest zrównoważona komunikacja ze społeczeństwem i możliwe zmiany poprzez sztukę w różnych formach. Najnowszy projekt „Sztuka i katastrofa” poświęcony jest tematyce traumy i możliwości jej przezwyciężenia poprzez sztukę na obszarach dotkniętych klęską w Nepalu i na Filipinach. Od 2007 roku intensywnie pracuje nad globalnymi problemami środowiskowymi jako fotograf. W 2017 roku opublikował „Planetę”, fotoksiążkę, która przedstawia całokształt pracy nad kwestiami środowiskowymi, a obecnie koncentruje się na opublikowaniu fotoksiążki katastrof trzęsień ziemi zarejestrowanych w Chinach, na Haiti, w Nepalu, na Filipinach itp.

Michał Sita (1985) – fotograf dokumentalista, kurator. Absolwent fotografii na ITF w Opawie i antropologii na UAM w Poznaniu, gdzie obecnie pracuje nad doktoratem dotyczącym społecznych sposobów używania przeszłości we współczesnej Polsce. Prowadzi badania poprzez fotografię. Współautor interdyscyplinarnej analizy międzywojennych fotografii zoologicznych Wiesława Rakowskiego, autor książek „Củ Chi Tunnels Restoration Report” (Fotograficzna Publikacja Roku 2020) oraz „Historii Polski zeszyt ćwiczeń vol. 1” – stanowiącej wizualny komentarz do badań etnograficznych w Murowanej Goślinie. Kurator wystaw m.in. Małgorzaty Lebdy i Rafała Siderskiego, Mayumi Suzuki, Jana Kurka, Wiesława Rakowskiego. Odpowiadał za realizację ekspozycji m.in. Martina Parra i Rimaldasa Vikšraitisa czy Sputnik Photos. W latach 2020–2021 jeden z kuratorów programu talentów 6×6 World Press Photo. Autor tekstów o fotografii, stały współpracownik redakcji Kultury u Podstaw.

Anna Pilawska-Sita (1989) – dyplomowana architektka Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Absolwentka Polskiej Szkoły Dendrologii i Arborystyki. Laureatka Konkursu im. Marii Dokowicz, wyróżniona w konkursie Dyplom Roku / nagroda im. Zbyszka Zawistowskiego, finalistka Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego w kategorii Młody Twórca 2021. Stypendium Ministerstwa Kultury w obszarze opieki nad zabytkami pozwoliło jej zebrać materiały stanowiące podstawę książki Củ Chi Tunnels Restoration Report. Pracowała m.in. w Niemczech; w Wietnamie; Republice Południowej Afryki. Obecnie prowadzi autorską pracownię projektową. Członkini Stowarzyszenia Architektów Polskich i Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. Interesuje się tematyką zielonej architektury i wpływu przyrody, istniejącej i introdukowanej, na obszary zurbanizowane. Współpracuje z instytucjami kultury realizując projekty wystaw oscylujących wokół tematyki dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.

 

 

Części wystawy Michała Sity i Anny Pilawskiej Sita poświęcona jest ich wspólna publikacja „Củ Chi Tunnels Restoration Report” wydana przez Pix. House, która została Fotograficzną Publikacją Roku 2020:

10

10

10

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dokumentacja filmowa Arka Wołka:

 

 

Dokumentacja fotograficzna Arka Wołka:

     

 

Kurator: Paweł Bąkowski
Opracowanie merytoryczne kart identyfikacyjnych
obiektów architektonicznych, komentarze konserwatorskie
do fotografii Jeauka Kanga: dr hab. inż. arch. Teresa Bardzińska-Bonenberg
Opracowanie graficzne wystawy: Agata Pietraszko
Identyfikacja wizualna: Hubert Kielan
Koordynacja: Olga Krzywiecka
Program towarzyszący: Gabriela Piasecka

 

 

Termin wystawy: 16.06 – 13.08.2023

Wernisaż: 16.06.2023 (piątek), godz. 19.00

Wydarzenia towarzyszące:
Oprowadzanie autorskie z Michałem Sitą i Anną Pilawską-Sita: 17.06.2023 (sobota), godz. 15.00
„Co o obrazie opowie muzykolog?” Spacer po wystawie z dr Robertem Losiakiem: 24.06.2023 (sobota), godz. 15.00
„Krytyczne studia nad dziedzictwem” Spotkanie ze studentkami Jastrzębskiej Szkoły Fotografii Dokumentalnej: 1.07.2023 (sobota), godz. 13.00
Spotkanie autorskie z Jadwigą Janowską wokół projektu „False Flag”: 15.07.2023 (sobota), godz. 15.00
„Przerobione ruiny” Warsztaty z Viniciusem Libardoni: 22.07.2023 (sobota), godz. 12.00-16.00

Patroni medialni: Architektura i Biznes, TVP Kultura, Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura, Radio Ram, Kwartalnik FOTOGRAFIA, Pismo Artystyczne Format, SARP Poznań, Basecamp

Projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.