Aktualności

Spotkanie autorskie i pokaz filmowy

Pozostając w głównym temacie wystawy „MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST” – relacji wewnątrz społeczeństwa polskiego, zachowań grup i jednostek, chcieliśmy skonfrontować obserwacje grupy Pix.House z dwoma nieco odmiennymi materiałami. W piątek 12 maja o godz. 19.00 odbyło się spotkanie autorskie z Maćkiem Przemykiem, fotografem, prawnikiem, studentem Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie oraz pokaz nagradzanego „Filmu balkonowego” w reżyserii Pawła Łozińskiego. 

W  swoim pandemicznym zestawie Maciek Przemyk koncentruje się na portretach mieszkańców osiedla Popowice. Pomimo bariery aparatu, dystansu jaki dzieli przechodnia od balkonu i napięcia pandemicznego, udaje się Maćkowi sportretować popowicką sieć sąsiedzką. Rozmowę o osiedlowych relacjach, potrzebie kontaktu i sieciowania się pomimo izolacji poprowadziła Paulina Zielińska, magistrantka studiów kulturoznawczych oraz kultury i praktyki tekstu.

„Film balkonowy” zaskakuje i wciąga, jest na przemian wesoły i refleksyjny. Łoziński jest swoich rozmówców ciekawy, a oni odwdzięczają mu się najintymniejszymi historiami. Jego bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, potrafią też zaskoczyć. Łoziński spędził na swoim balkonie 165 dni zdjęciowych w ciągu ponad 2,5 roku. Spotkał ponad 2000 rozmówców. Z tych spotkań pod jego „świeckim konfesjonałem” powstał film o nas samych – w „Filmie balkonowym” każdy z nas może przejrzeć się jak w lustrze.

Spotkanie i projekcja były wydarzeniami bezpłatnymi.

Did you like this? Share it!

Napisz komentarz