Personal Horizons
Z przyjemnością informujemy, że Galeria FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu została, po raz kolejny, zaproszona do zaprezentowania polskiej fotografii artystycznej we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Fotografii SuwonPhoto, jednym z najważniejszych międzynarodowych festiwali fotografii w południowej Azji. Na wystawie „Personal Horizons/Horyzonty personalne” eksponowanej w nowej, festiwalowej galerii, duet kuratorów: Andrzej Mazur i Jeauk Kang, zdecydowali się pokazać południowokoreańskiej publiczności wybór prac siedmiu polskich artystów wizualnych wyrażających się m.in. w medium fotografii, zarówno nestorów polskiej sztuki fotomedialnej, którzy na trwałe zapisali się na kartach historii sztuki, jak i twórców średniego i młodszego pokolenia, legitymujących się dorobkiem artystycznym o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej.
Mówiąc na temat horyzontów personalnych należy zaznaczyć, że wprowadzająca funkcja tytułu wystawy nie jest ukierunkowana w stronę rozstrzygającą. Celowy brak wyjaśnienia niejednoznacznego sensu znaczeniowego, zasadza się jednocześnie na możliwościach ujęcia czytelnych alternatyw. Szczególnie dwie mogą mieć istotne znaczenie, gdzie jedna dotyczyć będzie pojęcia personalizmu, druga natomiast terminu persona. Próbując podejmować tytuł wystawy z perspektywy pierwszej alternatywy, należy pro forma wspomnieć, że to wektor związany z kierunkiem filozoficznym, którego nadrzędnym przedmiotem jest osobowość i pojęcie osoby. Personalizm jest nurtem akcentującym autonomiczną wartość osobowości w analizie rzeczywistości i bytu ludzkiego, w którego ramach bardzo istotne funkcje odgrywają pojęcia woli, samookreślenia, twórczości i wolności. Druga alternatywa dotycząca pojęcia persona związana jest z rolą – maską, jaką człowiek zakłada włączając się w obszar społeczny. Naturalnie obie alternatywy są bardzo blisko siebie i można odnosić wręcz wrażenie, że wzajemnie się przenikają, prawdą jest jednak to, że jedynie do pewnego momentu. Ów moment jest ściśle związany z intencją braku rozstrzygnięcia względem arbitralnego wyboru pomiędzy dwoma przywoływanymi sensami znaczeń. Dotyczy on refleksji na temat wszystkiego tego, co nie jest częścią wspólną w kontekście samego porównania, czy ujednolicenia. Aby powyższe sprecyzować wystarczy w zasadzie powiedzieć, że istnieją role społeczne, które człowiek odgrywa wbrew własnej woli. Mowa na temat rodzaju maski, dającej jedynie złudzenie samookreślenia, iluzji okazującej się być na tyle intensywną, że staje się ona rzeczywistością, czy ściślej mówiąc: niezbitą świadomością na temat właściwej i autentycznej intencji takiego a nie innego wyboru.
Jedną z narzuconych wbrew woli rzeczy, za którą osobowość pasywnie podąża jest wyśniony i idealny świat na miarę osobowości. Sztuka będąca dziedziną kreującą nowe byty, powinna przypominać o tym, że jedynie człowiek, który stwarza może poprzez kreację określić kształt samego siebie, bo tylko człowiek stwarzający świat może odnaleźć w nim własną świadomość i ducha.
Suwon jest stolicą i największym miastem prowincji Gyeonggi, położonym około 30 kilometrów na południe od Seulu. Obok koreańskiej stolicy uchodzi za kreatywne i kulturalne centrum państwa, czego niepodważalnym przykładem jest m.in coroczny festiwal Suwon Photo International Festival, będący jedynym tego rodzaju niezależnym wydarzeniem w Korei Południowej. Galeria FOTO-GEN brała udział w szóstej edycji tego, jednego z największych fotograficznych, azjatyckich festiwali, prezentując premierowo ogólnopolską ekspozycję fotografii artystycznej pt. „Unobvious”.
Dyrektorem artystycznym Suwon Photo International Festival jest Jeauk Kang, którego doskonale przyjętą przez dolnośląską publiczność, kuratorską prezentację współczesnej fotografii azjatyckiej pt. „Beloved Land” mogliśmy podziwiać w Galerii FOTO-GEN w tym roku. W 2021 współpraca z Suwon, uchodzącym obok koreańskiej stolicy za kreatywne i kulturalne centrum państwa, była szczególnie intensywna. Poza wystawą we Wrocławiu, Galerię FOTO-GEN zaproszono także do udziału w pierwszej, historycznej edycji międzynarodowego festiwalu sztuki, Suwon International Arts Festival.
Termin: 28.12.2021 – 11.01.2022
Miejsce: Suwonphoto gallery, 2F, 15, Jeongjo-ro 900beon-gil, Paldal-gu, Suwon-si, Gyeonggi-do
Artyści: Manfred Bator, Prot Jarnuszkiewicz, Anna Kutera, Ida Kwaśnica, Grzegorz Przyborek, Agata Szuba, Igor Wójcik
Kuratorzy: Andrzej Mazur, Jeauk Kang
Organizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Suwon International Photo Festival