Aktualności

Oprowadzanie po wystawie „Spojrzenia”

29 stycznia 2022 roku o godz. 15.00 odbyło się oprowadzanie kuratorsko-autorskie po wystawie „Spojrzenia”. Artystka Anna Kutera spotkała się z widzami aby opowiedzieć o swojej twórczości, w której od samego początku wykorzystuje swój wizerunek rzucając odbiorcy wyzwanie i wciągając go w swoistą grę ze znaczeniami i kontekstami, ukrywając za dowcipnymi sytuacjami i żartami bardzo trudne i często niewygodne pytania.

Do prac zebranych na wystawie w kontekście współczesnej historii sztuki odniósł się kurator i autor tekstu wprowadzającego do katalogu – dr Adam Sobota.
W trakcie oprowadzania miał również miejsce performans „Zgłębianie”, który Anna Kutera po raz pierwszy zrealizowała w 2009 roku:
„Jest on oparty na portretowych fotografiach artystki w konkretnych momentach jej życia, które stają się pretekstem do retrospektywnej opowieści o niej samej. Portrety w „Zgłębianiu” powieszone są jeden na drugim, a odsłona kolejnego, głębiej osadzonego historycznie, następuje poprzez zniszczenie poprzedniego. Artystka, charakteryzując wybrany w jej życiu moment, wycina elementy swojej twarzy, a wycięte fragmenty umieszcza poza zarysem swojego portretu. Narracji słownej, którą jest opowieść artystki, towarzyszy akt zniszczenia portretu z tamtego czasu, jakby uwolnione wspomnienia rozbijały obraz, pozwalając mu jednocześnie przyjąć zupełnie nieoczekiwaną formę. Spojrzenie artystki na własny wizerunek wywołuje działania zmierzające do stworzenia antyportretu – Kutera bowiem dekonstruuje obraz swojej twarzy. Jej ingerencja wynika z potrzeby poszukiwania formy bardziej odpowiedniej do wyrażenia skomplikowanych, związanych z życiem treści, której nie zapewnia statyczny, pojedynczy i niemy portret” (fragment tekstu Karoliny Jabłońskiej „Spójrz mi prosto w oczy – wyzwanie Anny Kutery”).

Did you like this? Share it!

Napisz komentarz