Aktualności

Jadwiga Janowska „False flag”

Fotograf Jadwiga Janowska od 2019 roku realizuje projekt „False flag” opowiadający o gliwickiej radiostacji i jej znaczeniu dla historii i topografii regionu. Jak sama pisze: „Mój projekt podzielony jest na dwie części: w jednej z nich fotografuję wieżę z różnych punktów miasta i w różnych deformacjach, np. odbijającą się w szybach okolicznych domów, w lusterkach skuterów, itp., jak również przedmioty i reprezentacje graficzne, które ją przedstawiają.

W drugiej części fotografuję siebie z wieżą – daję napotkanym pod radiostacją osobom aparat i proszę, aby zrobiły mi zdjęcie. Kontrast między “obiektywnymi”, bardziej topograficznymi zdjęciami masztu, a “subiektywniejszym” spojrzeniem, zamieszczającym człowieka na tle wieży, pozwala mi podkreślić  turystyczny aspekt tego miejsca, jak również stanowi mój sposób poszukiwania siebie w tej przestrzeni.

Pierwsze fotograficzne kroki Jadwiga Janowska stawiała w gliwickiej grupie „Aczkolwiek”. W 2018 roku zdobyła główną nagrodę za fotoreportaż w kategorii „Young Poland”, na konkursie GRAND PRESS PHOTO. Jej prace były prezentowane w kraju i za granicą, na wystawach i publikacjach „Debuts”, „Eastreet”, #SHOWMEYOURUFO at the Noorderlicht Photofestival; w magazynach: „Contemporary Lynx” i „K Mag”.

Spotkanie w sobotę 15 lipca poprowadziła Gabriela Piasecka.

 

Did you like this? Share it!

Napisz komentarz