
09.04.2025
CO SIĘ DZIEJE W LABORATORIACH HUMANISTYCZNYCH?
W środę 9 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy do udziału w organizowanej przez Kulturoznawstwo wrocławskie dyskusji panelowej „Co się dzieje w laboratoriach humanistycznych” połączonej w premierą książki „Laboratorium humanistyczne: od projektu do archeologii” pod redakcją Aleksandry Kil-Matlak, Jacka Małczyńskiego i Doroty Wolskiej.
W dyskusji udział wezmą dr hab. Tomasz Majewski, prof. UJ, dr hab. Marta Rakoczy, prof. UW, dr hab. Agata Skórzyńska, prof, UAM oraz redaktorzy: dr Aleksandra Kil-Matlak i dr Jacek Małczyński. Spotkanie poprowadzi dr Katarzyna Liszka.
Dyskusji towarzyszyć będzie prezentacja fanzina „ATLAS. Laboratorium humanistyki” autorstwa Macieja Bączyka.
Wydarzenie odbędzie się w przestrzeni wystawy „TE WSZYSTKIE RAJE, KOMETY I POLONIE”.
„W książce poszukujemy genealogii współczesnych laboratoriów humanistycznych. Interesuje nas zwłaszcza to, co świadczy o ich specyfice i odróżnia je od przyrodniczych krewnych. Czy o laboratoriach humanistycznych i przyrodniczych można myśleć w kategoriach pokrewieństwa? A może relacje między nimi widzieć trzeba poza opozycją między humanistyką a naukami przyrodniczymi i ścisłymi? Jeśli wraz z rozwojem nowoczesnej nauki laboratorium zostało zawłaszczone przez przyrodoznawstwo, to czy możliwe jest jego odzyskanie dla humanistyki w sposób respektujący jej autonomię? Czy laboratorium może stanowić remedium na jej problemy w obliczu walki o swe miejsce w neoliberalnej akademii i konieczności zabiegania o społeczną atencję?
Z naszego punktu widzenia laboratorium humanistyczne nie powinno naśladować przyrodniczego, lecz raczej działać na zasadzie mimikry, podważając autorytet, na którym się opiera. Tylko tak humanistyka może realizować swą (auto)krytyczną funkcję – kwestionować własne reguły, afirmować niepewność i prawo do błądzenia, zdewaluowane w kapitalistycznym, nastawionym na sukces porządku wiedzy”.
Autorzy i autorki:
Karolina Charewicz-Jakubowska, Aleksandra Kil-Matlak, Mirosław Kocur, Krzysztof Łukasiewicz, Jacek Małczyński, Rafał Nahirny, Adam Pisarek, Joanna Sieracka, Dorota Wolska, Magdalena Zamorska.
Wstęp jest bezpłatny.