16.05.2024
TYGRYS LUB LEW
TYGRYS LUB LEW to fragment wiersza Ilony Witkowskiej otwierającego wystawę „Zaakceptujmy to, co nam się nie podoba” Rosa Khavro.
Drogi poetki i artysty przecinały się kilkukrotnie. Dopiero na krótko przed wystawą udało im się spotkać w Sokołowsku, gdzie Ilona Witkowska mieszka i pracuje. To tam Ros wykonał Ilonie portret, który zamieścił na swojej ekspozycji.
Na spotkaniu Witkowska i Khavro porozmawiają o uprawianej przez Rosa sztuce, o jego dojrzewaniu jako artysta, doborze tematów, materiałów, technik czy metod pracy. Ros z kolei w nawiązaniu do wiersza Ilony zapyta, co na poetów w ich twórczości wpływa i inspiruje mocniej – słowo czy może obraz, barwa, kształt i faktura?
Wstęp wolny!
*Ilona Witkowska – poetka; autorka książek „splendida realta” (WBPiCAK, 2012), „Lucyfer zwycięża” (Ha!art, 2017) i „gdzie są moje dzieci?” (Papier w dole/Katalog press, 2021); współautorka scenariusza do etiudy „Jeśli będziesz długo siedzieć w ciszy, przyjdą do ciebie inne zwierzęta” w reżyserii Jagody Szelc (Erotica 2022, Netflix, 2020) i jedna z autorek projektu „Nieswojość” (Warstwy, 2019); mieszka w Sokołowsku.
*Ros Khavro – urodził się w 1988 roku we Lwowie. W latach 2010-2014, mieszkając w Amsterdamie – zainteresował się i zgłębiał wiedzę o szlachetnych technikach fotograficznych co zapoczątkowało wieloletnią praktykę i szeroki zakres eksperymentów w tej dziedzinie – zarówno od strony technicznej jak i artystycznej. Proces ten trwa po dziś dzień i w miarę upływu czasu przerzuca się na inne media sztuki. W 2017 roku ukończył Grafikę na Społecznej Akademii Nauk (SAN) w Warszawie. Od 9 lat mieszkając i tworząc we Wrocławiu artysta przekłada swoją wizję również na Rysunek i Rzeźbę. Przechodząc i przepuszczając przez siebie wielokulturowe płaszczyzny, społeczne obserwacje i własne doświadczenia artysta rozkręca swoją genetyczną spiralę, z centrum którego wychodzą formy. Te same formy, z którymi obcował w dzieciństwie, świadomość momentu tu i teraz. W swoim własnym, nieskończonym dialogu z materią, estetycznie operuje kompozycją pokazując jak bogatą jest rzeczywistość.