Aktualności

Prace Toma Swobody i polski selfpublishing w Gruzji

W piątek 29 września 2023 r. w Contemporary Art Space w Batumi otwarte zostaną dwie wystawy w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury.

Pierwsza z nich to prezentacja indywidualna prac polskiego artysty Toma Swobody „Jak zwierzę”, który w ciągu ostatnich kilku lat rozwija bardzo rozległy projekt badawczy „Animal Space”. Stanowi on dokumentację mieszkalnych przestrzeni dla zwierząt zaprojektowanych przez człowieka. Problem ten jest szczególnie widoczny w ogrodach zoologicznych, gdzie w sposobie projektowania klatek czy wybiegów, udających miejsca natywne zwierząt, uwidacznia się niezrozumienia ich rzeczywistych potrzeb. Stają się one zatem ludzką projekcją, wyobrażeniem tego, jak żyją zwierzęta. Projekt, oprócz tego, że stanowi wizualną narrację, możne być też rozumiany jako protest zwracający uwagę na warunki w jakich żyją zwierzęta. Ich dziejącą się cały czas krzywdę, niewygody i stres. Kuratorem tej wystawy jest Paweł Bąkowski.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Druga wystawa „Polski Selfpublishing fotograficzny. Ziny i niskonakładowe publikacje” to subiektywny przegląd publikacji fotograficznych wybranych przez kuratora wystawy Krzyśka Orłowskiego, który jest wydawcą i projektantem książek fotograficznych. Wybór ten składa się z zinów i małonakładowych, wydawanych oddolnie wydawnictw fotograficznych, które w ostatnich latach są bardzo popularną formą. Wystawa ta to przegląd ponad 20 polskich artystek i artystów, rodzaj otwartej czytelni fotograficznej.

 

 

Termin trwania wystaw:
29.09–29.10.2023

Miejsce:
Contemporary Art Space Batumi,
1/5, Zviad Gamsakhurdia St,
Batumi, Gruzja

Organizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Galeria FOTO-GEN
Contemporary Art Space Batumi

Kuratorzy:
Paweł Bąkowski
Krzysiek Orłowski

Projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patronat honorowy:
Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Przewodniczący Najwyższej Rady Autonomicznej Republiki Adżarii

Partner:
Zinteka

Projekt został dofinansowany przez MKiDN w programie „Promocja Polskich artystów za granicą”.

 

Did you like this? Share it!

Napisz komentarz